Rowery
Dyskusje, opinie i porady na temat ram rowerowych. Nowa, używana, amortyzowana lub sztywna - dowiedz się więcej.

Post 16.03.2011, 09:56

Witam -
Pytanie do tych, którzy zmieniali ramy w czasie kariery ;-)
Żegnam się z Wheelerem rama 17,5 na rzecz CUBE Analog Disc rama 20, czyli duży przeskok.
Mój wzrost 186, krok 88, waga 95.
Słynny przelicznik kroku przez cale pokazuje wynik 19,7...
CUBE daje możliwość tylko parzystą tj. ramę 18stkę lub 20stkę.
Poprzednia rama (17,5) dawała mi duże możliwości manewrowania i zwrotności, ale męczyła mnie na trasie i nie dawała prędkości jaką bym chciał/mógł osiągnąć. Wisiałem nad kierownicą itd. Czułem, że jestem za wysoki na 17,5 - błąd amatora.
Teraz czaję się na ramę 20 i nie wiem, czy wynik przeliczenia dający 19,7 sugeruje kupno ramy 18 czy 20... ?
Siedziałem na 18 oraz na 20 i chyba czuję się lepiej na 20stce.
Ale jak człowiek mielił przez 7 lat na 17,5 to odczucia są mieszane. Wiem, że dysputy o wyborze ramy są długie i kręte, ale będę wdzięczny za sugestie i podpowiedzi.
Nowicjusz
  • Rower: Wheeler/Cube

Rowery
Forum rowerowe

Post 16.03.2011, 16:45

szukanie nie boli, tym bardziej parę postów niżej...
Jeśli chodzi o szybkość bądź też prędkość rowery to o tym decyduje wiele czynników ( opony, waga koła, łańcuch, piasty, długość ramy ) . Jeśli chodzi o twój wzrost to sugerowana rama 20 tym bardziej, że ramy cuba do długich nie należą, więc na tej 18 za różowo nie będzie.
Praktykujący
  • Rower: corratec x-vert S 0.2

Post 16.03.2011, 21:14

popieram maca, 20 cali to najbardziej odpowiedni rozmiar do Twojego wzrostu :-)
Ekspert
  • Rower: Author A-Ray Plus

Post 17.03.2011, 11:11

Po pierwsze, nie patrz na wyniki z obliczeń bo to dane poglądowe. mi wychodzi rama 19-20 a jeżdże na 18 i jest git.

Po drugie, jeśli koniecznie celujesz w Cubea to tak na oko 20'' powinno być dobre, bo tak jak stwierdził mac, Cube'y są relatywnie krótkie. Gdybyś np. porównał tę ramę Analoga 20'' do GF Piranha w rozm. 17,5'' to by się okazało że Piranha jest dłuższa o całe 5mm przy ramie niższej o 2,5''! Przy wyborze ramy zwracaj uwagę na inne jej wymiary nie tylko na wysokość podsiodłówki.
ó?o:::.............. Wpiszmy rowery na listę leków refundowanych !!!
Dyskutant
  • Rower: Merida HFS 3000 Custom

Post 17.03.2011, 14:19

Po pierwsze, nie patrz na wyniki z obliczeń bo to dane poglądowe. mi wychodzi rama 19-20 a jeżdże na 18 i jest git.

W porządku, ale jakie są Twoje rozmiary... ?
Też jeździłem na 17,5, jednak chyba się rozrosłem i zmieniam ;-)
Ramy mniejsze polecają Ci, którzy zdecydowanie więcej jeżdżą w terenie i to jest jasne.

Rozumiem, że nie jest tak, że rama 20 w GF jest równa 20 w CUBE ?

No i przeskok między ramą 18 a 20 jest jednak duży (za duży).

Jest tyle teorii na temat doboru ramy, że... sami wiecie.
Sklep powinien dawać rower na tydzień, by pośmigać i ocenić.
Nowicjusz

Post 17.03.2011, 15:08

mam 180cm wzrostu. Rozmiar ramy to nie tylko jej wysokość. Każdy producent ram ma "swoją" wizję na temat optymalnej geometrii. Nie wiem czy Niemcy mają krótsze ręce od Amerykanów ale Cube w rozmiarze 20 jest krótszy od GF 19'' a 21'' to już w ogóle kosmos (mają nieparzystą nr.). Nawet moja Merida w rozmiarze 18'' jest dłuższa od 18'' Analoga o 20mm. Także co producent to inna geometria. Przez dłuższy czas jeździłem też na wysokiej (21'') aczkolwiek krótkiej ramie i też było dobrze. Ale dopiero po przesiadce tak na prawdę poczułem się swobodnie na rowerze.

Edit: Weź oblukaj sobie ten poradnik (dodaje w załączniku) i z niego dowiesz się (mniej więcej) jaka długość ramy powinna być dla ciebie optymalna. Ale oczywiście wszystko to jest teoria - i tak najlepiej jest przymierzyć się do jakiejś ramy i pojeździć trochę. Może masz jakichś znajomych którzy mogą ci użyczyć swój rower na przejażdżkę. Masz też starą ramę więc wiesz mniej więcej ile ci brakuje cm. na długość żeby poczuć się bardziej komfortowo.
Poza tym myślę, że przy twoim wzroście teoretycznie powinna być dobra albo jakaś dłuższa 19'' (np. GF Piranha, Scott scale, czy coś w tym guście), lub krótsza 20'' (taki np. Cube, Ghost etc.)
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
ó?o:::.............. Wpiszmy rowery na listę leków refundowanych !!!
Dyskutant
  • Rower: Merida HFS 3000 Custom

Post 17.03.2011, 16:43

Wlk dzięki za odpowiedź i poradnik.
Sam osobiście najb wierzę we własne odczucia po pierwszej przejażdżce.
Biorę pod uwagę tylko ramę Alu Lite AMF 7005 RFR-Geometry, którą Cube
sprzedaje od chyba 3 lat w modelach do 3,000 PLN
Zapewne zdecyduję się na 20stkę.
W sklepie mają wszystkie rozmiary w każdym modelu, więc nie będzie problemu, bo ekipa w nim jest miła i fachowa.
Nowicjusz

Rowery
Forum rowerowe

Powrót do Ramy rowerowe