Rowery
Najważniejsze elementy, które napędzają rower - przerzutki, manetki, łańcuchy, kasety, korby, suporty itd.

Post 12.10.2009, 10:56

Witam!
Zakładam temat, bo przewertowałem kilkadziesiąt poradników i nie znalazłem odpowiedzi i rozwiązania które pozwoliło by mi na wyregulowanie przedniej przerzutki. Przerzutka to shimano alivio , straszy model z dolnym ciągiem. Zaznaczam, że przerzutka jest odkręcona (zamocowana tylko na rurze podsiodłowej) nie ma wpiętej linki itd. Zasadniczo próbuję wymierzyć jej położenie, w większości poradników znalazłem informację, że "Przerzutka jest zamocowana prawidłowo gdy spełnia dwa warunki: prowadnik był oddalony o ok. 1-3 mm od zębów największej zębatki mechanizmu oraz jest położony równolegle z największym blatem".
Gdy zakładam przerzutkę, to czy ten prowadnik ma być w momencie założenia, ma być równoległy i w odstępie 2-3 mm, czy muszę przerzutkę "wygiąć" imitując ruch napięcia przerzutki przez linkę, by przerzutka znalazła się nad najwyższą tarczą? Bo jak bym nie kombinował, nie mogę ustawić przerzutki tak by bez napinania sprężyny prowadnik znalazł się równolegle nad najwyższym blatem i określonych odległościach.

Na obrazku zaznaczyłem dwie linie czy całe ramie prowadnika (niebieska linia) ma być równoległe do tarczy największego blatu, czy może być ten prowadnik równoległy do dowolnego blatu (środkowego lub najmniejszego), a może tylko wystarczy by część zaznaczona czerwona linią była położona wg któregoś z powyższych parametrów ?
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Nowicjusz

Rowery
Forum rowerowe

Post 12.10.2009, 11:15

eslodowy, A kupując przerzutki nie było w niej włożonej wkładki, która blokowała zmieniarkę w wychyleniu, a od tego naklejka z wizerunkiem zębów i miarką?

Generalnie prowadnik (jego dolna krawędź) powinien znajdować się 1-3 mm nad blatem podczas przechodzenia nad nim. Tak więc, musisz naciągnąć wodzik imitując zmianę biegów.

Prowadnik ma być równoległy do wszystkich zębatek (chodzi o regulację i zmianę biegów), ale pisze się o blacie, ponieważ tam to jest najłatwiej ustawić. Jeśli zaznaczona linia będzie równoległa do zębatek to i niebieska będzie nie ? :-)
Obrazek
Ekspert

Post 12.10.2009, 11:43

Przerzutka jest używana, zdemontowana. Nie ma klina który by ją napinał. To jak rozumiem odległość dolnej krawędzi i równoległości robimy względem dużego blatu ?
Nowicjusz

Post 12.10.2009, 12:24

eslodowy napisał(a):To jak rozumiem odległość dolnej krawędzi i równoległości robimy względem dużego blatu ?

Dokładnie, 1-3mm to odległość jaka powinna być między blatem (największą zębatką) a dolną krawędzią pantografu czyli tej co zaznaczyłeś kolorkami ;-)
Dyskutant
  • Rower: MERIDA MATTS LITE 1000 '11

Rowery
Forum rowerowe

Powrót do Napęd rowerowy