Rowery
Dyskusje na różne tematy związane z rowerami

Post 05.03.2011, 11:05

Witam Wszystkich.Jestem pasjonatem rowerowym i już od marca przygotowuję się do zbliżającego się sezonu.W tym celu między innymi zakupiłem uchwyt (bagażnik)rowerowy mocowany na hak holowniczy w samochodzie co ułatwi mi przemieszczanie się w poszukiwaniu fajnych tras rowerowych.I tu pojawił się problem a mianowicie producent bagażnika w celu zapewnienia bezpieczeństwa zamontował w nim światła oraz zrobił miejsce na tablicę rejestracyjną bo przewożone rowery skutecznie zasłaniają istniejące w tyle auta.I tu moje pytanie do użytkowników podobnych bagażników:w jaki sposób poradziliście sobie z tą ewentualną trzecią tablicą rejestracyjną skoro zdemontować z samochodu nie wolno a i zamówić jako dodatkową też nie ma gdzie bo ustawodawca nie przewiduje trzech tablic rejestracyjnych(informacja z urzędu komunikacji).Nadmieniam,że w lipcu mam zamiar jechać do Francji ,chcę zabrać rowery ale jak bez widocznej z tyłu pojazdu tablicy rejestracyjnej?Z niecierpliwością czekam na sugestie.Mirek.
Nowicjusz
  • Rower: KTM

Rowery
Forum rowerowe

Post 05.03.2011, 12:41

Może jednak tylną można zdjąć i zamontować na nowe miejsce? Bo na pewno nie wolno jeździć jak tablicy nie widać, więc wydaje mi się że to jest jedyne sensowne rozwiązanie :)
I Obrazek Dolny Śląsk!
Praktykujący
  • Rower: KROSS Level A2 2011

Post 05.03.2011, 14:56

Idziesz do urzędu komunikacji i prosisz o wydanie wtórnika tablicy - kosztuje to 53 zł. Jak uda ci się załatwić to jest ok - ale nie wszędzie w naszym kraju udaje się to przeprowadzić, różne interpretacje przepisów i inne bzdety.

Idziesz do poligrafii i prosisz aby ci wycieli na folii w odpowiednich kolorach stosowne oznaczenia zgodne kształtem i kolorem z twoją tablica rejestracyjną - montujesz na bagażniku i także jest ok - bo ta tablica nie musi być zalegalizowane - ma tylko umożliwić identyfikacje pojazdu. Tzn. na pojeździe posiadasz tablice posiadające stosowne legalizacje.
Administrator
Administrator
  • Rower: Lapierre X-Race

Post 05.03.2011, 16:53

Dominik.M napisał(a):Idziesz do poligrafii i prosisz aby ci wycieli na folii w odpowiednich kolorach stosowne oznaczenia zgodne kształtem i kolorem z twoją tablica rejestracyjną - montujesz na bagażniku i także jest ok - bo ta tablica nie musi być zalegalizowane - ma tylko umożliwić identyfikacje pojazdu. Tzn. na pojeździe posiadasz tablice posiadające stosowne legalizacje.

Dokładnie, właściwą rejestrację masz na miejscu, a ta ma ulatwić identyfikację własnie w takich przypadkach. Tymbardziej ze kazdy myslący kierowca ma tablice rejestracyjne na wkretach przymocowane a nie na samym zatrzasku gdy zwykle konczy sie to jej zgubieniem badz przywłaszczeniem przez nieuprawnione osoby.
Obrazek
Ekspert
  • Rower: TREK 8500

Post 05.03.2011, 20:07

uzywam dorabianej jak wyzej tablicy juz trzy lata i bylem wielokrotnie z rowerkiem za granica rowniez i ani razu nikt sie do tego nie przyczepil :zdrowie:

trzeba tylko zrobic to madrze ;-) tablica jak niewiele osob wie jest DOKUMENTEM i w swietle naszego prawa ale i nie tylko naszego za podrobienie idzie sie siedziec albo placi kare DLATEGO nie wolno w dorabianej tablicy nasladowac identycznie wszystkich znakow, ksztaltu orginalnych liter itp.. zrobic podobna ale nie identyczna
Obrazek
Maniak
  • Rower: Radon Stage Reba/Fox/LX/Ritchey/Juicy3

Post 05.03.2011, 20:42

ronin1972, Tu sie nie zgodze, dlatego ze wlasciwe rejestracje masz na aucie, wiadomo ze nie musi to byc w 100% wierna kopia ale nie wydaje mi sie zeby mieli sie czepiac o taka a nie inna czcionke, tym bardziej ze jest to dodatek.
Obrazek
Ekspert
  • Rower: TREK 8500

Post 06.03.2011, 09:45

w Polsce wogole jest balagan skoro jezdza samochody z tablicami pisanymi flamastrem albo na numeraach najczesciej niemieckich zjazdowych gdzie termin oplaty za tablice minal nawet i rok wczesniej.. balagan jak ze wszystkim.. i nie ma problemu dopoki ktos sie nie przyczepi.. a podrobiony dokument jest wtedy gdy ma znamiona orginalu..tablica pisana flamastrem juz takich znamion nie posiada :mrgreen: aczkolwiek ja mam ze znaczkiem PL i flaga na niebieskim polu i tego samego rozmiaru tylko czcionka delikatnie sie rozni a z daleka calosc wyglada jak orginal

przekladanie tablicy z samochodu jest tez bezprawne bo nie mozna jej uzywac na elementach ktore nie sa na trwale zespojone z samochodem a bagaznik na hak bo o takim zastosowaniu mowimy nie jest trwala czescia samochodu..zabronione jest tez zakrywanie tablicy a duplikat mozna otrzymac gdy sie zaswiadczy ze stracilo sie jedna tablice np. wiec posiadanie trzech orginalnych tez jest bezprawne.. za poswiadczenie nieprawdy tak jak za podrobienie dokumentu naleza sie odpowiednie kary :zdrowie:
Obrazek
Maniak
  • Rower: Radon Stage Reba/Fox/LX/Ritchey/Juicy3

Post 24.03.2011, 16:27

ronin1972 napisał(a):tablica jak niewiele osob wie jest DOKUMENTEM i w swietle naszego prawa ale i nie tylko naszego za podrobienie idzie sie siedziec albo placi kare

W środowisku prawników istnieją wielkie rozbieżności, co do tego czy tablica jest dokumentem czy nie. Nawet Sąd najwyższy miał zagwozdkę. Z tego co pamiętam to SN ogłosił, że tablice rejestracyjne NIE SĄ dokumentem w rozumieniu art. 115 ust. 14 kodeksu karnego, gdyż same nie są dowodem prawa czy stosunku prawnego tzn. tablice nie potwierdzają np. prawa własności i rejestracji samochodu przez konkretną osobę, tak jak dowód rejestracyjny czy identyfikacji pojazdu (jak numer silnika i nadwozia). jednocześnie uznano, że usuwanie, przerabianie czy podrabianie tablic jest przestępstwem w myśl art 306 k.k.

Art. 306. Kto usuwa, podrabia lub przerabia znaki identyfikacyjne, datę produkcji lub datę przydatności towaru lub urządzenia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Można zrobić duplikat, ale tak jak napisał ronin, gdy udokumentujemy utratę istniejących.
Jak widać prawo nie jest idealne i nie zostały przewidziane takie sytuacje. Osobiście skłaniałbym się do naklejki z numerami na bagażniku. To troszkę tak jak wywrotki wyposażone w klapy maja mieć wymalowane numery, ale zdarza się, że inne ciężarówki tez mają, chociaż nie muszą.
Obrazek
Ekspert

Post 25.03.2011, 09:46

Witam Wszystkich.
Już sobie poradziłem z tą dodatkową tablicą.Ponieważ wydz.komunikacji w moim mieście nie bardzo wiedział jak sprawę załatwić a nie chciałem składać nieprawdziwego oświadczenia o zaginięciu jednej tablicy (koszt wykonania w UM to zł.52,50.) to za radą forumowiczów zamówiłem za pośrednictwem Allegro elegancką prawie identyczną jak oryginał tabliczkę z moimi numerami wykonaną z tworzywa i zamontowałem na bagażniku.Koszt to 24,49zł(tablica-13,99zł+wysyłka-10,50zł).
I na koniec chciałem złożyć najserdeczniejsze życzenia twórczej i owocnej pracy naszym ustawodawcom (posłowie i senatorowie)którzy tworząc to nasze "kulawe" prawo nie przewidzieli sytuacji w której mogą być potrzebne trzy tablice rejestracyjne.
Nowicjusz
  • Rower: KTM

Rowery
Forum rowerowe

Powrót do Ogólne forum rowerowe